Site Loader

Mnozí z nás si představují web jako místo, kde je zaručena svoboda projevu. Bohužel to tak ani zdaleka není. Navíc se na internetu zaznamenává každý náš pohyb a spousta našich osobních údajů, které mohou být zneužity. Uživatelé si rizika stále častěji uvědomují a hledají způsoby, jak se bránit. Podle statistik narůstá využívání chráněného připojení přes VPN.

televize místo hlavy

Zcela anonymní nemůžeme být nikdy, ale lze podniknout několik kroků, které nám zaručí alespoň nadprůměrnou úroveň ochrany online. Sáhnout můžeme po pokročilých nastaveních webového prohlížeče, které ale sami o sobě nejsou zdaleka dostatečné. Lepší je kombinovat více způsobů najednou. Naštěstí jsou k dispozici i specializované nástroje, a dokonce jsou některé kvalitní i zdarma.
figurky zlodějů na HDD

Nejde o to snažit se za každou cenu stát se na internetu neviditelným, ale usilovat o anonymitu tam, kde to dává smysl. Mezi nejzákladnější způsoby, jak za sebou částečně zamést stopy je režim soukromého nebo anonymního prohlížení. Režim je zabudovaný ve všech nejčastěji používaných prohlížečích. Soukromý režim nás neochrání proti ukládání osobních údajů na internetu, ale zaručí, že se údaje nebudou ukládat lokálně na zařízení, které k brouzdání používáme. Speciální režim brání v protokolování historie prohlížení, nevyplňuje automaticky formuláře a neumožňuje stránkám ukládat soubory cookies.
počítačová učebna

Dalším krokem je používání VPN neboli Virtuální privátní síť. Jedná se o typ síťové technologie, která šifruje a maskuje informace, které tečou od vás i k vám. S řádně nastavenou VPN můžete ostatním na internetu znemožnit sledovat vaše informace. Je dobré zvolit poskytovatele VPN, který nepředá vaše údaje například státním autoritám nebo jiným třetím stranám. Výhodou je, že ochránit můžete veškerou komunikaci všech svých zařízení, pokud nastavíte ochranu přímo na routeru vaší domácí sítě.

Právě IP adresu routeru vidí vnější svět, proto je logické začít s ochranou přímo na této úrovni. Naprostou samozřejmostí by měla být změna výchozího uživatelského jména a hesla pro správu routeru. Bohužel drtivá většina uživatelů ani neví, že stále výchozí zabezpečení používá.

Zkuste sáhnout po prohlížeči Tor. Zásadním rozdílem oproti ostatním známým programům je to, že Tor nepoužívá point-to-point komunikaci. Je postavený na síti uzlů, za kterými navíc stojí komunita, která neustále zdokonaluje zabezpečení.

V neposlední řadě je vhodné mít aktivovaný firewall. Software, který kontroluje všechny informace procházející vaší domácí sítí do vnějšího světa. Firewall spoléhá na databázi pravidel pro to, co by mělo nebo nemělo být propuštěno.

Závěrem je nutné uvést obezřetnost a pořádně si číst zásady ochrany osobních údajů, protože nejhorším druhem narušení soukromí je ten, ke kterému jste se dobrovolně zavázali.